Program Wydarzeń


„Lustro Dzielnic” 

Na początku sierpnia Lustra staną w dzielnicach Zawodzie i Załęże

Chcemy zachęcić do przyjrzenia się bliżej odbiciom swojej dzielnicy. Może wyda się inna niż w rzeczywistości?

Instalacji  towarzyszyć będą działania związane z portretowaniem, przyglądaniem się sobie z bliska i potrzebom dzielnicowym.

Działania mieszkańców  z obiektem, teksty przechodniów zostaną przetworzone w artystyczną wypowiedź o kondycji dzielnic. 

Chcemy by Lustro Dzielnic miało charakter nie tylko artystyczny, ale przede wszystkim społeczny i integracyjny.

Zapraszamy na plac Londzina oraz róg 1 Maja oraz Staszica w Katowicach

 

Warsztaty filmowe „Obrazki z Dzielnicy”

Klub „Wysoki Zamek” (Załęże) oraz Centrum Aktywności Lokalnej ( Zawodzie)

4- 10 sierpnia

Warsztaty mają na celu pokazanie sposobu pracy ze sprzętem audiowizualnym oraz stworzenie krótkiego filmu o miejscu, gdzie młodzież przebywa na co dzień.

Z pomocą prowadzących uczestnicy stworzą własny scenariusz filmowy, odegrają role filmowe, staną się operatorami kamer, realizatorami dźwięku, scenografami oraz będą mieć wpływ na montaż filmu. W zależności od pomysłu i kreatywności uczestników powstanie film fabularny lub dokumentalny. Tematem filmu jest dzielnica Załęże i Zawodzie. 

Prowadzenie warsztatów: Stowarzyszenie Kamera

 

Warsztaty teatralne „Rysy Dzielnicy”

MDK Zawodzie 

Dom Aniołów Stróżów

30 lipca- 3 sierpnia

Nauczymy się opowiadania historii, przybliżymy podstawowe formy teatru oraz podstawy improwizacji. Przed uczestnikami stanie zadanie wcielenia się nie tylko w role aktorów, ale również Reporterów -Detektywów podążających za najciekawszymi historiami dzielnicowymi.

Materiał, który zbiorą dzieci posłuży jako kanwa scenariusza multimedialnego spektaklu „WY/PATRZ/MY”. Celem spotkania jest także nauczenie wychodzenia poza dotychczasowe ramy społeczne, pobudzenie w uczestnikach potrzeby sprawczości oraz umiejętności pracowania w grupie. 

Prowadzenie: Przemysław Buksiński, Mateusz Mikosza, Honorata Mierzejewska- Mikosza

 

Warsztaty kreatywne „Luftujemy Bramy”

Dom Aniołów Stróżów

MDK Zawodzie

6 – 10 sierpnia

Podczas twórczych spotkań uczestnicy z pomocą scenografów stworzą zaproszenia na spektakl, ogłoszenia, plakaty. Nie boimy się ubrudzić, nie chcemy się ograniczać żadną wybraną techniką plastyczną! Razem wykreujemy niezapomniane dzieła- wypowiedzi o sobie i dzielnicy.

Dzieci zamieszczą wykonane prace w ważnych dla nich miejscach w dzielnicach. Chcemy ożywić dzielnicowe zaułki, zwrócić uwagę mieszkańców na zapomniane piękno. Stworzone dzieła staną się wyrazem lokalnego street artu, land artu. 

10 sierpnia o godzinie 16 zapraszamy na otwarcie wystawy prac dzieci na placu Londzina

Prowadzenie: Ewa Woźniak oraz Teresa Woźniak-Pacan

 

 

„WY/PATRZ/MY” – spektakl multimedialny ( w spektaklu wykorzystamy film nakręcony przez młodzież podczas warsztatów „Obrazki z Dzielnicy”)

Pokazy 17, 18, 19 sierpnia godzina 18

Zawodzie i Załęże

Reżyseria: Konrad Dworakowski, muzyka: Piotr Klimek, scenografia: Marika Wojciechowska. Występują aktorzy Teatru Poddańczego wraz z Przemysławem Buksińskim oraz Piotrem Osakiem.