Program wydarzeń


„Ściana Krzyku”

od 20 czerwca

Na rozpoczęcie projektu w dzielnicach staną dwie połówki instalacji ulicznej pod nazwą „Ściana Krzyku”. Będą postawione na Skwerze Augustyna Pająka (Dąb) oraz na Placu Londzina przy ul.Gliwickiej (Załęże)

Części te w finale projektu połączą się.

Obiekt ten ma inspirować do kreatywnych działań i twórczych wypowiedzi na temat dzielnic, ich historii, tajemnic lub codziennych relacji- radości i bolączek związanych z miejscem zamieszkania (relacje dzielnicowe będą nagrywane na nośnik). Działania wobec obiektu zostaną przetworzone w artystyczną wypowiedź o kondycji dzielnic. Krzyki i szepty, głosy dzielnicy staną się tłem dźwiękowym do finałowego spektaklu performatywnego „WY.KRZYK!NIC?”.

”Ścianie Krzyku” towarzyszyć będą kompleksowe działania związane z krzykiem, wyrażaniem emocji, marzeń i potrzeb.

 

W kolejnych tygodniach odbędą się dla mieszkańców dzielnic następujące warsztaty:

MY/KRZYK/COŚ

20, 21 czerwca 2017

prowadzone przez Konrada Dworakowskiego w szkołach, które wyłonią grupę dzieci i młodzieży chętną do wzięcia udziału wraz z aktorami w finałowym spektaklu.

 

O!Krzyki

MDK Dąb

Dom Aniołów Stróżów

MBP Załęże

26- 29 czerwca 2017

prowadzone przez Igę Eckert, Mateusza Mikoszę i Honoratę Mierzejewską- Mikoszę

Integracyjne warsztaty, których tematem są emocje związane z dzielnicą i potrzeba wypowiedzenia ich głośno; zajęcia z emisji głosu, otwierania głosu, wyrażania głosem emocji, z ekspresji ciała. Warsztaty są przygotowaniem do dalszej pracy nad

finalną etiudą teatralną. Miejscem realizacji warsztatów będą ulice dzielnicy Załęże w Katowicach, dom kultury w Dębie oraz w miejsca gdzie będzie stała „Ściana

Krzyku”.

 

Moje Ściany

26- 30 czerwca 2017

MDK Dąb

prowadzone przez Przemysława Buksińskiego. Warsztaty są kontynuacją zajęć MY/KRZYK/COŚ. Uczestnikami jest młodzież ze szkół oraz młodzież z Klubu Wysoki Zamek. Warsztaty uwrażliwiające, uczące opowiadania historii. Mające na celu przybliżenie uczestnikom podstawowych form teatru plastycznego związanego z materią ożywioną oraz podstaw improwizacji. Celem spotkań jest m.in. pobudzenie w uczestnikach potrzeby sprawczości oraz umiejętności konkretyzowania wyobrażeń. Przygotowują uczestników do wzięcia czynnego udziału w spektaklu performatywnym „WY.KRZYK!NIC?”.

 

 

Luftujemy Bramy

4- 6 lipca

MDK Dąb

Dom Aniołów Stróżów

MOPS Załęże

prowadzone przez Ewę Woźniak

Warsztaty twórcze, plastyczne. Zajęcia mają na celu stworzenie identyfikacji wizualnej projektu (przez kilka dni powstaną zaproszenia na spektakl, plakaty) oraz współtworzenie oprawy plastycznej. Obok plakatów i ulotek drukowanych chcemy wykreować własne, niepowtarzalne dzieła. Użyjemy do tego wszelkich dostępnych metod

(upcyklingu, malarstwa, collage’u). Twórcom zależy na zwróceniu uwagi na proces twórczy, uzmysłowienie że budowanie całości składa się z poszczególnych elementów, a każdy jest równie ważny.

Prace będą prezentowane w zaułkach dzielnic, będą widocznym na zewnątrz znakiem działań projektowych.

Miejscem realizacji będą sale w domu kultury w Dębie oraz park i podwórza w Załężu.

 

MY/KRZYK/COŚ

gra między dzielnicowa

5-7 lipca

finał 8 lipca

prowadzona przez Ewę Woźniak.

Dzieci i młodzież wraz z rodzinami z Załęża i Dębu przygotowują pod okiem

animatorów grę, której celem jest lepsze rozpoznanie tkanki dzielnic, dróg i miejsc, które są niewidoczne lub niedostępne dla przybyszów spoza.

Uczestniczy jednej dzielnicy wytyczą szlaki, przygotują zadania odnoszące się do miejsc i historii dzielnicowych, grupom z drugiej dzielnicy. W ten sposób mieszkańcy się zintegrują oraz podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami.

 

WY.KRZYK!NIC?

9, 10, 11 czerwca 2017

Plenerowy spektakl performatywny „WY.KRZYK!NIC?” jest finałem. Dwie połówki „Ściany Krzyku” z dwóch dzielnic zostaną połączone w jeden obiekt.Miejsca prezentacji niedługo zostaną wybrane w dwóch dzielnicach.

Reżyseria: Konrad Dworakowski.

Muzyka: Piotr Klimek.

Scenografia: Marika Wojciechowska

Występują aktorzy Teatru Poddańczego wraz z Przemysławem Buksińskim, Piotrem Klimkiem, Konradem Dworakowskim, Matyldą Dworakowską oraz mieszkańcami Załęża i Dębu.

 

Partnerzy projektu:

Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im.Krystyny Bochenek

Dom Aniołów Stróżów

Klub Wysoki Zamek

MDK Dąb

Teatr Pinokio