Odzyskani


„Odzyskani” na stulecie niepodległości.

Koncerty dla wielopokoleniowej widowni.

Czym jest wolność i niepodległość współcześnie? Jak patrzą na nią ci, którzy mają po 10 czy 15 lat? Wśród wielu wydarzeń przygotowanych na stulecie odzyskania niepodległości, projekt „Odzyskani” zdecydowanie wyróżnia unikalna artystyczna wypowiedź oraz przekaz, dotyczący pojmowania współczesnego patriotyzmu . Od kilku tygodni młodzi ludzie z różnych środowisk – muzycznego (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach) oraz placówek, aktywizujących dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym (Dom Aniołów Stróżów, Centrum Aktywności Lokalnej Stowarzyszenie Mocni Razem w Zawodziu, Klub Wysoki Zamek) dyskutują, piszą teksty, śpiewają, tańczą, tworzą filmy i teledysk …o wolności właśnie. Efekty tej pracy można będzie poznać 9 i 10 listopada.

Setna rocznica odzyskania niepodległości jest punktem wyjścia, ale główny temat projektu to wolność rozumiana z perspektywy dziecka, nastolatka, żyjącego tu i teraz. Równocześnie, jak zapowiadają organizatorzy – Teatr Poddańczy i zaproszeni do projektu artyści – patriotyczny nurt będzie realizowany w zgodzie z tradycjami. Młodzi uczestnicy z chęcią angażują się zarówno w takie akcje jak filmowanie otoczenia własnym telefonem na potrzeby klipów video, jak i w zgłębianie tekstów dawnych pieśni. Ze sceny dobiegną nas zatem fragmenty „Pierwszej Kadrowej” w nowej aranżacji oraz utwory stworzone specjalnie na tę okoliczność przez artystów i muzyków – Gabrielę i Wojciecha Gąsior, Jana Gałacha, Wojciecha Byrskiego, Igę Eckert.

– To niepowtarzalna okazja do stworzenia unikalnej artystycznej wypowiedzi, zaangażowania się w pracę na rzecz potrzebujących, podkreślenie znaczenia współczesnego patriotyzmu. Ponadto młodzież ma możliwość występu z doświadczonymi artystami muzyki rozrywkowej na jednej estradzie. Chcemy świętować niepodległość w duchu dialogu międzypokoleniowego oraz pokłonu złożonego tradycji, dlatego zespół przygotuje również opracowania kilku znanych pieśni patriotycznych wykorzystując różne środki wyrazu: od gry na instrumentach i śpiew poprzez ruch i zastosowanie multimediów – wyjaśnia Iga Eckert, jedna z inicjatorek przedsięwzięcia.

Dla uczestników ważne są twórcze spotkania i wzajemne poznawanie siebie. Na co dzień żyjący w różnych środowiskach, mający różne zainteresowania, mieli szansę na podzielenie się własnymi spostrzeżeniami , na definiowanie przez swoje doświadczenia takich pojęć jak wolność , szacunek, poświęcenie. To właśnie z ich przemyśleń, zapisywanych przez opiekunów podczas spotkań, powstały teksty piosenek, scenariusze poszczególnych scen oraz materiały multimedialne.

– To widowisko jest w całości nasze. Nikt za nas nie decydował, nie sugerował, co mamy myśleć i mówić. Mogliśmy na spotkaniach podać każdą odpowiedź, bez skrępowania, że powinienem odpowiedzieć tak, jak się tego oczekuje – podkreśla jeden ze starszych uczestników.

Warto zaznaczyć, że grupa jest naprawdę różnorodna – najmłodsi mają 10 lat, a najstarsi są już pełnoletni. Projekt integracyjny wystartował na początku października i został podzielony na sekcje tematyczne: wokalne, filmowe, ruchowe.

„Wolności nie wypada stracić, ze strachu oddać to już wstyd” – tak podsumowują dzieci w tytułowej piosence „Odzyskani”. A jak wygląda niepodległość po 100 latach, widziana oczami młodych ludzi można będzie się przekonać podczas dwóch koncertów finałowych. Twórcy projektu planują również występy w hospicjach i klubach seniorów.