MISTRZOWIE TRADYCJI


ZOFIA GRANOSIK (ur. 1938 r.) z miejscowości Jasionka, region Łęczycki – śpiewaczka pochodząca z muzykalnej rodziny, w swoim repertuarze ma głównie pieśni religijne, w tym wiele pieśni pogrzebowych w miejscowych wariantach melodycznych. Wraz ze swoim kuzynem, sąsiadkami i sąsiadami przez wiele lat tworzyła grupę śpiewaków pogrzebowych, prowadziła śpiewane czuwania przy zmarłych. Pieśni pogrzebowe śpiewa ze śpiewnika z 1902 r., który odziedziczyła po starszym miejscowym śpiewaku p. Ostrowskim.

● ● ● ● ●


TERESA ZDYB (ur. 1938 r.) z miejscowości Sokolniki Parcela, region Łęczycki – śpiewaczka, wielokrotna starsza druhna na weselach, w repertuarze ma głównie przyśpiewki i pieśni weselna. Śpiewu i melodii uczyła się od mamy oraz chodząc po weselach od innych śpiewaków i muzykantów. Śpiewała 20 lat w miejscowym zespole śpiewaczym, uczestniczyła jako śpiewaczka i informatorka w rekonstrukcji wesela łęczyckiego w Gminnym Ośrodku Kultury w Leśmierzu.

● ● ● ● ●


KRYSTYNA PALMOWSKA – śpiewaczka ze wsi Czerchów koło Ozorkowa. Od nastoletnich lat uczestniczyła w śpiewanych czuwaniach przy zmarłym, ucząc się od starszych śpiewaków. Zna wiele pieśni pogrzebowych w miejscowych wariantach melodycznych. Znana jest w okolicy jako świetna śpiewaczka o mocnym głosie. W swojej wsi prowadzi do tej pory śpiewacze spotkania majowe pod kapliczką, które odbywają się codziennie przez cały miesiąc maj, co jest rzadkością w tych okolicach.