SPOTKANIE TRZECIE


PIEŚNI DO WESELA ● WARSZTATY ŚPIEWU ● spotkanie trzecie

Zapraszamy na cykl warsztatów tradycyjnych pieśni łęczyckich
„PIEŚNI DO WESELA I POGRZEBU” w ramach programu IMiT „Szkoła Mistrzów Tradycji”. Od maja do lipca odbędzie się łącznie 5 spotkań warsztatowych z łęczyckimi śpiewaczkami (3X PIEŚNI DO POGRZEBU i 2X PIEŚNI DO WESELA)

● ● ● ● ●
SPOTKANIE TRZECIE – PIEŚNI DO WESELA
mistrz: Teresa Zdyb
muzykanci: Kapela z Leśmierza w składzie: Paweł Ladorucki (harmonia trzyrzędowa), Andrzej Dobierzewski (baraban)
moderator: Joanna Gancarczyk

2 czerwca 2018 (sobota)
godz. 11:00 – 17:00
Sokolniki Parcela k. Ozorkowa

ZAPISY (obowiązkowe) / INFORMACJE:
azjonka@gmail.com / tel.: 514 740 197

● ● ● ● ●
Śpiew na weselu łęczyckim zawsze był przeplatany muzyką instrumentalną, a melodie weselne są melodiami tanecznymi. Na warsztatach nauczymy się dawnego sposobu ośpiewywania wesela w nierozerwalnym dialogu: śpiewak – kapela, poznamy strukturę wesela łęczyckiego, nauczymy się pieśni i przyśpiewek do konkretnych momentów wesela (ubieranie młodej, błogosławieństwo, wyjazd do ślubu, oczepiny itp.).

● ● ● ● ●
TERESA ZDYB (ur. 1938 r.) z miejscowości Sokolniki Parcela, region Łęczycki – śpiewaczka, wielokrotna starsza druhna na weselach, w repertuarze ma głównie przyśpiewki i pieśni weselna. Śpiewu i melodii uczyła się od mamy oraz chodząc po weselach od innych śpiewaków i muzykantów. Śpiewała 20 lat w miejscowym zespole śpiewaczym, uczestniczyła jako śpiewaczka i informatorka w rekonstrukcji wesela łęczyckiego w Gminnym Ośrodku Kultury w Leśmierzu.

KAPELA Z LEŚMIERZA: PAWEŁ LADORUCKI (harmonia trzyrzędowa), ANDRZEJ DOBIERZEWSKI (baraban)
Muzykanci z tej kapeli tworzyli wcześniej kapelę słynnego skrzypka Tadeusza Kubiaka i są laureatami wielu nagród, m.in. głównej nagrody „Baszty” na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Po śmierci Tadeusz Kubiaka muzykanci występują jako kapela z Leśmierza, w repertuarze mają dawne łęczyckie melodie kujony, kujawiaki, oberki, polki.

JOANNA GANCARCZYK – śpiewaczka, artysta plastyk, muzykantka, uczennica wiejskich muzykantów i śpiewaczek, nauczycielka śpiewu tradycyjnego. Od kilkunastu lat zbiera i wykonuje muzykę tradycyjną głównie Polski centralnej, ale również Polesia ukraińsko – białoruskiego, organizuje wydarzenia kulturalne i edukacyjne popularyzujące muzyką tradycyjną, prowadzi warsztaty śpiewu, tańca, warsztaty dla dzieci. Jest współtwórczynią Pograjki Łódzkiej – projektu edukacyjno-artystycznego poświęconego promocji kultury ludowej w postaci spotkań, warsztatów, potańcówek.W 2017 r. prowadziła badania terenowe oraz warsztaty na temat łęczyckiego śpiewu tradycyjnego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na co dzień występuje w: kapeli Kożuch (basy, śpiew) – wykonującej wiejską muzykę taneczną z okolic Łodzi, kapeli Odpoczno (basy, melodyka, śpiew) – łączącej elementy wiejskiej tradycji, współczesności i jazzu, oraz zespole wokalnym „Z lasu”, który śpiewa tradycyjne pieśni z Polesia – z terenu Ukrainy i Białorusi.

● ● ● ● ●
Program „Szkoła Mistrzów Tradycji”
Warsztaty muzyki tradycyjnej odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytut Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów tradycji”

Program skierowany jest do polskich instytucji zajmujących się kultywowaniem rodzimej tradycji muzycznej oraz do artystów muzyków ludowych. Program nawiązuje do, rozpowszechnionej w wielu krajach o rozwiniętej kulturze muzycznej, idei podtrzymywania lokalnych tradycji muzycznych, w tym tradycyjnych technik wykonawczych związanych z grą i ze śpiewem.

Program polega na organizowaniu przez instytucje i organizacje społeczne warsztatów w trakcie których artyści muzycy ludowi przekazują umiejętności tradycyjnego wykonawstwa w zakresie gry na instrumentach i śpiewu”.

Organizatorem i partnerem wydarzenia są:
Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy, Pograjka Łódzka